Príspevky od našich členov

Kiska: Naša krajina je v súčasnosti v dobrom stave

Uviedol to na konferencii CFO Fórum Slovensko a Startup or Shutdown Slovensko.
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1806315_kiska-nasa-krajina-je-v-sucasnosti-v-dobrom-stave

Slovensko a jeho ekonomika je v súčasnosti v dobrom stave. Uviedol to dnes v Bratislave vo svojom príhovore prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na konferencii CFO Fórum Slovensko a Startup or Shutdown Slovensko.

"Máme predpokladaný rast hrubého domáceho produktu (HDP) viac ako 3 %, nezamestnanosť nám klesá. Deficit štátneho rozpočtu máme pod kontrolou a je obrovská ambícia mať vyrovnaný štátny rozpočet, pred čím skladám s úctou klobúk dole. Stretávam sa totiž s prezidentmi mnohých iných krajín, kde je situácia u nich o dosť, o dosť horšia ako u nás, hoci ako celku sa svetu zase začína dariť. Toto je tá dobrá správa, že našej ekonomike sa darí," priblížil.

Zlou správou podľa hlavy štátu je však to, že Slovensko sa nevie pri svojom rozvoji sústrediť na priority. "Vieme síce o problémoch, akými sú nestabilné zákony, zlá vymožiteľnosť práva, byrokracia, zaostalé regióny, nedostatok podpory vedy a výskumu, inovatívnych technológií a školstva, ale nevieme si postaviť priority. Nevieme si postaviť, že čo sú naše kľúčové body. Priorít nemôže byť 20 alebo 30, ale musia byť také, že keď dnes do nich investujeme a budeme sa im venovať, tak k (pozitívnej) zmene príde," dodal prezident SR.

Prezident Kiska nešetrí optimizmom, naša krajina je v súčasnosti v dobrom stave: A teraz tá zlá správa!

Zdroj: http://www.cas.sk/clanok/331628/prezident-kiska-nesetri-optimizmom-nasa-krajina-je-v-sucasnosti-v-dobrom-stave-a-teraz-ta-zla-sprava.html

29.09.2015, 11:10 | Slovensko a jeho ekonomika je v súčasnosti v dobrom stave. 

Uviedol to v utorok v Bratislave vo svojom príhovore prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na konferencii CFO Fórum Slovensko a Startup or Shutdown Slovensko.

"Máme predpokladaný rast hrubého domáceho produktu (HDP) viac ako 3 %, nezamestnanosť nám klesá. Deficit štátneho rozpočtu máme pod kontrolou a je obrovská ambícia mať vyrovnaný štátny rozpočet, pred čím skladám s úctou klobúk dole. Stretávam sa totiž s prezidentmi mnohých iných krajín, kde je situácia u nich o dosť, o dosť horšia ako u nás, hoci ako celku sa svetu zase začína dariť. Toto je tá dobrá správa, že našej ekonomike sa darí," priblížil.

Zlou správou podľa hlavy štátu je však to, že Slovensko sa nevie pri svojom rozvoji sústrediť na priority. "Vieme síce o problémoch, akými sú nestabilné zákony, zlá vymožiteľnosť práva, byrokracia, zaostalé regióny, nedostatok podpory vedy a výskumu, inovatívnych technológií a školstva, ale nevieme si postaviť priority. Nevieme si postaviť, že čo sú naše kľúčové body. Priorít nemôže byť 20 alebo 30, ale musia byť také, že keď dnes do nich investujeme a budeme sa im venovať, tak k (pozitívnej) zmene príde," dodal prezident SR.

 

Jarné oteplenie

11.5.2015 | CFO Club

Rekordne uvoľnená menová politika ECB, cena ropy blízko najnižších úrovní od jari 2009 a prepad kurzu eura voči doláru na dvanásťročné minimá pôsobia ako trojitá dávka adrenalínu na hospodárstvo eurozóny. Vyhliadky na črtajúce sa oživenie externého dopytu sú dobrou správou aj pre stredoeurópsky priemysel.

Vladimír Vaňo, Sberbank Europe AG, Head of CEE Research | Účastník www.cfoforum.sk - najväčšej konferencie pre finančných riaditeľov na Slovensku

Ešte vlani na jeseň dominovala očakávaniam na tento rok opatrnosť, ktorú najvýstižnejšie ilustrovala nemecká vláda, keď svoju prognózu hospodárskeho rastu na tento rok znížila na polovicu pôvodných očakávaní. Európska komisia pokračovala, keď na prelome rokov varovala pred stagnáciou najväčšej ekonomiky eurozóny, Nemecka. Ako sme sa neskôr presvedčili, nielen v strednej Európe, ale aj v samotnom Nemecku v závere roka dokázalo množiace sa signály o oslabení externého dopytu kompenzovať oživenie rastu ťahaného domácim dopytom, najmä konečnou spotrebou domácností, ale aj investíciami.

Adrenalínové injekcie navyše: čierna krv ekonomiky

Práve jesenné obavy z oslabenia celkovej hospodárskej aktivity nielen v eurozóne a s tým spojeného poklesu dopytu po rope odštartovali už v priebehu vlaňajšieho leta negatívny tlak na cenu čierneho zlata. Po tvrdohlavom postoji ropného kartelu OPEC, ktorý odmietol na negatívne signály o dopyte odpovedať adekvátnym zoškrtaním produkcie, sa pokles cien v poslednom štvrťroku zmenil doslova na výpredaj, ktorý neskončil kým ropa nezlacnela na menej než polovicu svojich vlaňajších rekordov. Napriek miernemu zotaveniu sa v úvodných mesiacoch tohto roka s ropou naďalej obchoduje v širokom pásme okolo 60 dolárov za barel, teda na úrovniach o viac než 4 percentá lacnejších v medziročnom porovnaní. To, čo sa vlani zdalo byť vývojom dôležitým najmä pre infláciu spotrebiteľských cien sa v úvode tohto roka ukazuje byť nezanedbateľným prorastovým stimulom, z ktorého ťaží tak priemysel, no prostredníctvom posilnenej kúpyschopnosti domáceho dopytu aj sektor služieb.

ECB poslala výnosy dlhopisov pod nulu

Kvantitatívne uvoľnenie menovej politiky Európskej centrálnej banky, ktoré bolo naznačené ešte v závere vlaňajška, no realizovať sa začalo až tento rok, sa postaralo nielen o záplavou likvidity znížené medzibankové sadzby peňažného trhu EURIBOR (pri splatnostiach do dvoch mesiacov už negatívne), do záporného teritória poslalo aj výnosy do splatnosti z nemeckých federálnych štátnych dlhopisov až do splatnosti 7 rokov. Do klubu krajín, ktoré sa najmä pri kratších splatnostiach tešia z rekordne nízkych či dokonca mierne negatívnych výnosov do splatnosti sa pritom pridáva čoraz viac krajín, vrátane Slovenska. Mimoriadne lacná a dostupná likvidita by mala v tomto roku prispieť ešte viac k zlepšeniu dostupnosti úverov súkromnému sektoru, ktorú signalizoval už na konci vlaňajška prieskum ECB medzi úverovými manažérmi bánk.

CFO Forum Slovensko

Lacné euro – dobré euro

Hoci to zrejme nebol pôvodný zámer ECB, kombinácia bezprecedentného uvoľnenia menovej politiky na starom kontinente a jeho blížiaceho sa konca za Atlantikom sa učebnicovo podpísala pod oslabenie výmenného kurzu eura voči doláru až pod hranicu 1,05 USD/1 EUR. Takmer 25-percentné zlacnenie spoločnej európskej meny voči doláru a jej pokles na najnižšie úrovne od začiatku roku 2003 je pre relatívne otvorenejšiu ekonomiku eurozóny dobrou správou. Nielen kvoli vývozom do USA, ale aj kvôli zlepšeniu bilancie s ďalšími s dolárom viac previazanými trhmi globálnej ekonomiky, ako napríklad s Áziou.

Podnikateľská dôvera v Nemecku

Kombinácia uvedených troch mimoriadnych prorastových impulzov sa už v prvom štvrťroku začala citeľne prejavovať vo viacerých dôležitých ukazovateľoch hospodárskeho vývoja v eurozóne. Po veľmi pesimistickej vlaňajšej jeseni tak v prípade viacerých z nich došlo doslova k odrazeniu sa od dna.

Index nemeckej podnikateľskej dôvery sa zlepšil na najvyššiu úroveň od vlaňajšieho júla. Napriek februárovému zaváhaniu sa tak barometer vývoja v súkromnom sektore najväčšej európskej ekonomiky v marci po prvý raz od minulého leta vynoril nad úroveň svojho 12-mesačného kĺzavého priemeru. Stabilný trend každomesačného zlepšenia zaznamenáva v tomto roku zložka indexu mapujúca hodnotenie budúcich očakávaní podnikateľov. Hodnotenie súčasnej situácie sa vo februári mierne zhoršilo, no po začiatku kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky ECB pokračovalo v raste.

Predstihový ukazovateľ priemyselnej aktivity v eurozóne, ktorý je zostavovaný na základe prieskumu medzi nákupnými manažérmi, vyskočil na najsilnejšiu úroveň od vlaňajšieho mája.

Rekord európskeho maloobchodu

Od dna sa v úvode roka neodlepili len priemyselné indikátory z eurozóny. Index spotrebiteľskej dôvery zostavovaný Európskou komisiou v tomto roku doslova vystrelil nahor a v marci si zapísal najsilnejší výsledok od júna 2009.

O tom, že zlepšenie situácie nie je len záležitosťou takzvaných mäkkých štatistík, zostavených na základe prieskumov nálad firiem a domácností, presviedčajú aj viaceré tvrdé štatistiky, ktoré s miernym oneskorením no predsa len exaktne sumarizujú objemy zrealizovaného predaja, či výroby.

Medziročný reálny rast maloobchodných tržieb v eurozóne sa v úvode tohto roka vyšplhal na najsilnejšie úrovne od augusta 2005. Ich viac než trojpercentný medziročný rast pritom takmer dvojnásobne prevyšuje trend 12-mesačného priemeru (1,7%). Pritom je dobré si pripomenúť, že z červených čísel sa po viac než dvoch rokoch maloobchod v eurozóne vymanil len v novembri 2013.

Registrácie nových automobilov

Dôvod na oprášenie opatrného optimizmu má aj priemyselný automobilový klaster v strednej Európe.

Ešte vlani v novembri sa na dohľad červených čísel po prudkom spomalení (na 1,8%) ocitol vývoj nových registrácií osobných automobilov v Európskej únii. Už po novom roku však ich rast preskočil trend svojho 12-mesačného priemeru a v marci si zapísal znova dvojciferné úrovne.

Tie sú okrem iného povšimnutiahodné aj preto, že ich vonkoncom nemožno pripísať slabej porovnávacej základni spred roka, keďže práve v úvode vlaňajška rástli ostatný raz registrácie nových osobných vozidiel porovnateľným dvojciferným tempom, najsilnejším od krízového roku 2009.

Veľmi silnú dynamiku rastu zaznamenali v marci prakticky všetky trhy EÚ s výnimkou Holandska(-1,1%) a Poľska (-6,3%), navyše sa ku kladnému medziročnému rastu pridali aj Rakúsko, Fínsko, Belgicko, Luxembursko a Slovensko, ktoré ešte za celý prvý krartál medziročne klesli.

Autor je hlavný analytik Sberbank Slovensko a skupiny Sberbank Europe AG vo Viedni. 

Viac informácií nájdete na stránke konferencie CFO Forum Slovensko

Vítame nových
členov:

Fridrich Rácz

CBRE

 

Ján Hollý

Consumer Finance Holding

 

 

 

 

 

Platinoví 
členovia:

Marek
Rešovský


T-Systems
Slovakia

Martin

Štefík

Microsoft

 

Zlatí Členovia:

Petr Ivánek


SPP

Vladimír Fuga

DPD

M. Spišák


MERCK 

Z.Želinská
NESS

Košice

   

 

 

 

     
© 2013 CFO Club Slovakia